Povodom Osmog marta, Sekcija žena Sindikata prosvjete Crne Gore organizovala je interaktivni okrugli sto na temu: ,,Nastavnica između učionice, porodice i društva – izazovi, snovi i posvećenost“, u sali Media centra USSCG u Podgorici. Okruglim stolom je moderirala predsjednica Sekcije žena SPCG, Slavka Lakčević.
Cilj interaktivnog okruglog stola bio je sagledavanje različitih mogućnosti i perspektiva učesnika u obrazovanju, u cilju ukazivanja na izazove sa kojima se susrijeće nastavni kadar. Nakon pozdravne riječi predsjednika SPCG, Radomira Božovića, sve učesnice okruglog stola su uzele učešće u izlaganju iz svoga polja djelovanja. Zaključci do kojih se došlo naglašavaju važnost prepoznavanja i adresiranja izazova prosvjetnih radnika kako bi se osiguralo kvalitetno obrazovanje za sve učenike. Ovo je bio jedan sjajan primjer saradnje i razmjene iskustava na jednom mjestu između predstavnica SPCG-a, obrazovnih institucija, direktorica, nastavnica, spoljnih saradnica i predstavnica roditelja. Na okruglom stolu je zaključeno da je neophodno:
- Unapređenje komunikacije i saradnje između prosvjetnih radnika, školskih uprava, roditelja i učenika, koje je ključno za rješavanje izazova s kojima se suočavaju;
- Zvanje prosvjetne radnice učiniti privlačnijim, kako bi mladi bili motivisaniji da se bave ovom profesijom;
- Dodatno se posvetiti stvaranju inkluzivnijeg prostora za svakog učenika češćim kontrolama samog procesa;
- Poboljšati brigu o ranjivim kategorijama;
- Ukazati na značaj edukacije nastavnica o rodnoj ravnopravnosti;
- Promovisati i njegovati umjetnička nadahnuća nastavnica, kao i volonterski aktivizam;
- Podsjetiti da imamo dobre nastavnike, ali i savršenu djecu;
- Uključiti medije u promociju dobrih primjera u prosvjeti, a ne davati primat senzacionalizmu;
- Iskoristiti alate muzike za rješavanje problema sa disciplinom učenika;
- Promovisati cjeloživotno učenje;
- Promovisati kompetentne i motivisane direktore škola;
- Promovisati pristup učenju koji je baziran na individualnosti, interesima pojedinca, iskustvu i potencijalu svakog učenika;
- Ukazati na značaj dres koda kod nastavnika i učenika, važnom segmentu u kreiranju imidža prosvjetne radnice.
Predsjednica Sekcije žena je ujedno čestitala Osmi mart i poručila da se nada da će učesnice biti jedne drugima oslonac i podrška, primjer djeci, porodici i okruženju; ujedno je izrazila nadu da će svaka na svom polju djelovanja dati sve od sebe, radovati se uspjesima i uputiti podršku kada je to potrebno. Nadamo se da će ovakvi događaji postati tradicija.
Zahvaljujemo se svim učesnicama koje su dale veliki doprinos ovoj temi!